header2019


Jak 18Jak-18 i Piper Cub to samoloty, które na co dzień są „pod skrzydłami” Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Oba te samoloty, sterowane przez pilotów z Nowego Sącza (Stowarzyszenie Lotnictwa Eksperymentalnego) zaprezentują się na mieleckim niebie podczas pokazów. Chcemy Wam jednak nieco bliżej przedstawić imponującą historię Muzeum, które z dużym powodzeniem pielęgnuje lotnicze tradycje południowej Polski.

 

Powołane do życia w 1963 r. na terenach dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny w Krakowie. Największa w Polsce i jedna z największych w Europie placówka gromadząca eksponaty związane z historią rozwoju lotnictwa. MLP w swojej kolekcji ma obecnie ponad 250 statków latających, unikatowy zbiór silników lotniczych oraz jedną z najciekawszych kolekcji falerystyki lotniczej. Posiada również bibliotekę i archiwum dokumentujące historię rozwoju lotnictwa polskiego od czasów pionierskich do dnia dzisiejszego. Wielokrotnie doceniane poza granicami kraju, znalazło się m.in. się na ósmym miejscu rankingu najlepszych muzeów lotnictwa na świecie telewizji CNN.

Najcenniejsze zbiory znajdują się na wystawach „Skrzydła Wielkiej Wojny” oraz „Magazyny Historii”. Ta szczególna kolekcja samolotów to dawne maszyny z okresu pionierskiego, I wojny światowej, dwudziestolecia międzywojennego oraz zdobycze wojenne czasów II wojny światowej. Są to nie tylko samoloty niemieckie, pośród eksponatów znajdują się również maszyny francuskie, rosyjskie, angielskie, a nawet polskie. Jest to pozycja obowiązkowa do zobaczenia przez wszystkich miłośników historii lotnictwa.

Od 2010 r. znakiem charakterystycznym Muzeum Lotnictwa Polskiego jest Nowy Gmach Główny. Trzypiętrowy budynek, o powierzchni 4000 m² z lotu ptaka przypomina wirujące śmigło. Każde jego skrzydło pełni inną funkcję ekspozycyjną, edukacyjną i biurową. G,ach Główny powstał dzięki dofinansowaniu ze środków Województwa Małopolskiego oraz Unii Europejskiej.

Samoloty, które wystąpią podczas pokazów

 

Jak-18: 2-miejscowy samolot szkolno - treningowy skonstruowany w 1946 r. przez A. Jakowlewa. Szkolili się na nim polscy piloci w ZSSR i Ludowym Lotnictwie Polskim po II wojnie światowej. W sumie zbudowano 5680 egzemplarzy. W Polsce używany w latach 1950-1978 w lotnictwie wojskowym i aeroklubach. Obecnie samolot o nr SP-YYY jest latającym eksponatem reprezentującym Muzeum Lotnictwa Polskiego podczas pokazów lotniczych.

Piper Cub: Lekki, jednosilnikowy górnopłat skonstruowany w USA w latach 30. Od 1941 wykorzystywany przez US Army jako samolot łącznikowy i obserwacyjny dla artylerii. W czasie wojny produkowany pod nazwą L-4 Grashopper. Po wojnie Polska zakupiła ponad 100 egzemplarzy z demobilu amerykańskiego. Samoloty były wykorzystywane w aeroklubach i lotnictwie rolniczym. Piper Cub SP-MAM został wyremontowany staraniem Muzeum Lotnictwa Polskiego.

 

 ORGANIZATORZY:  PARTNERZY:

marszalek herb DF plakat WWW HQ StW DF plakat WWW HQ Zlsz                                 ASW

 

fepr pl podk ueefsi MALE

 

Copyright © 2019 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie