header2019


stearmanW programie pokazów zaplanowano pokaz legendarnego samolotu szkolnego Amerykańskich Sił Powietrznych z czasów II wojny światowej – Boeinga Stearmana. Będzie to prawdziwa podróż do przeszłości.

Boeing Stearman lata po polskim niebie od wiosny 2014 r. To niezwykły egzemplarz o numerze seryjnym 75-1204 wyprodukowany w 1941 roku dla Marynarki Wojennej USA o oznaczeniu N2S-3 z silnikiem Continental W670 o mocy 220 HP, który napędza drewniane śmigło MT. 

Podczas służby dla US NAVY samolot ten wykonywał loty w Kansas, Indianie oraz Teksasie. Po zakończeniu II Wojny Światowej dwupłatowiec został odkupiony od wojska przez firmę Desota Flying Service i wykonywał loty agrotechniczne w stanie Teksas. Po kilkunastu latach pracy polegającej na opryskiwaniu pól w okolicach Houston samolot został zakupiony przez pilota-weterana, który użytkował go prywatnie.

W 2009 roku, kolejny właściciel Thomas Newell rozpoczął trwającą 3 lata kompletną renowację Stearmana polegającą na remoncie silnika, wymianie elementów skrzydeł, montażu nowej instalacji elektrycznej, paliwowej oraz hamulcowej.

Jesienią roku 2013 Boeing Stearman był już w drodze do Warszawy. Lotniskiem macierzystym samolotu jest Kraków.

 ORGANIZATORZY:  PARTNERZY:

marszalek herb DF plakat WWW HQ StW DF plakat WWW HQ Zlsz                                 ASW

 

fepr pl podk ueefsi MALE

 

Copyright © 2019 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie