header2019


IMG 9250Biało – Czerwone Iskry sterowane przez polskich wojskowych wielbione za swe emocjonujące pokazy nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Planują w Turbi niezapomniane widowisko. Małe, zwinne samoloty TS – 11 Iskra, na których piloci prezentują swe umiejętności i od których grupa zaczerpnęła nazwę, produkowane były w WSK PZL Mielec przez 25 lat. Była to pierwsza polska konstrukcja lotnicza z napędem odrzutowym. Samolot używany był jako maszyna szkolno-treningowo-bojowa. Poza Polską używało ich także lotnictwo wojskowe Indii.

Formacja Biało-Czerwone Iskry powstała w 1969 roku w 60. Lotniczym Pułku Szkolnym w Radomiu i początkowo nosiła nazwę „Rombik”.  Pierwotnie akrobacje były prezentowane przez 4 maszyny, potem grupa stopniowo się rozrastała i w pewnym momencie akrobacje wykonywane były w formacji złożonej z 9 samolotów. Mimo że popularna Iskra nie należy do najmłodszych konstrukcji, w rękach doświadczonych pilotów wojskowych akrobacje na niej prezentowane są bardzo widowiskowe. Świadczą o tym słowa uznania ze strony pilotów latających w wojskowych zagranicznych zespołach oraz spontaniczny aplauz publiczności na największych Air Show w Europie.

Zespół prowadzony przez kpt. pil Macieja Kopiela wykona w Turbi takie figury akrobacyjne jak diament, beczka, pętla, pistolet, jordan, efektowne rozejścia, mijanki, rozpuszczenie czy słynne „pazurki”. Podobnie jak inne maszyny akrobacyjne polskie odrzutowce wyposażone są w wytwornice kolorowego dymu. Nie zabraknie więc też „malowania na niebie” biało czerwonej flagi czy serca przebitego strzałą.

03 12 IMG 9231 IMG 9259 IMG 9263 IMG 9296 IMG 9272

 ORGANIZATORZY:  PARTNERZY:

marszalek herb DF plakat WWW HQ StW DF plakat WWW HQ Zlsz                                 ASW

 

fepr pl podk ueefsi MALE

 

Copyright © 2019 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie