header2019


jurgij1Już 2 czerwca w Turbi swoje umiejętności zaprezentuje Jurgis Kairys, który ma tyle osiągnięć, że nie wiadomo co pisać najpierw.

Urodzony w Krasnojarsku światowej klasy litewski pilot akrobacyjny i inżynier lotnictwa. Mistrz świata i Europy, wynalazca kilku numerów akrobacyjnych. Wielokrotnie nagradzany, niezwykle odważny i doświadczony pilot będzie prezentować kolejne akrobacje zgromadzonej publiczności na tegorocznych  Podkarpackich Pokazach Lotniczych!

Głównym atutem pilota są występy w klasie Freestyle, która pozwala na wykonywanie niesamowitych pokazów. Słynie z wykonywania widowiskowych, zapierających dech w piersiach i niebezpiecznych manewrów m.in. manewr Cobra, który wykonał jako pierwszy w samolocie napędzanym śmigłem. Lotem Stulecia nazwano jego niewiarygodny przelot pod wszystkimi mostami nad rzeką Wilią w Wilnie. Najsłynniejszym numerem kaskaderskim Kairysa był przelot 2 września 2000 do góry nogami pod mostem dla pieszych w Kownie, wyczyn ten otrzymał nazwę Ultralot.

W 1973 roku Jurgis ukończył szkołę Viborg Aviation Technics i uzyskał tytuł inżyniera płatowca, dzięki czemu już rok później mógł rozpocząć treningi akrobacji w Klubie Lotniczym w Kownie. Już w 1976 roku jego wielki talent i determinacja zostały dostrzeżone i został członkiem elitarnej drużyny narodowej. W 1984 r. Ukończył Akademię Lotnictwa Cywilnego w Sankt Petersburgu, gdzie został pilotem inżynierskim. Jurgis wymyślił kilka manewrów akrobacyjnych, takich jak koło Kairysa i mała pętla.

Styl akrobacji, który widzimy dzisiaj został opracowany ponad 30 lat temu przez przyjaciół – opisywanego Jurgisa oraz Steponasa Artiskeviciusa. Dziś każdy pilot w klasie unlimited lata w tymże agresywnym stylu stworzonym przez Litwinów. Umiejętności inżynieryjne i pilotażowe Kairysa ponownie zostały docenione, gdy poproszono go o współpracę z Biurem Projektowym Sukhoi, w wyniku czego powstały tak wspaniałe maszyny jak Su-26, 29 i 31.

jurgij

 ORGANIZATORZY:  PARTNERZY:

marszalek herb DF plakat WWW HQ StW DF plakat WWW HQ Zlsz                                 ASW

 

fepr pl podk ueefsi MALE

 

Copyright © 2019 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie