header2019


Maria Muś3 fot. Marcin JarosMaria Muś jest zawodowym pilotem śmigłowca. Na co dzień zasiada za sterami Bella 427 – prywatnej, powietrznej taksówki. Teraz chce jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Niedawno weszła w posiadanie wyjątkowego helikoptera, Bölkowa Bo 105, który ma jej w tym pomóc.

Być może sam Bölkow nie jest bardzo rzadkim widokiem na zachodzie Europy, ale w Polsce już tak. Zwłaszcza taki, którego pilot chce nim wykonywać akrobacje. To, że taki sprzęt będzie latał na polskim niebie, to wspaniała wiadomość nie tylko dla osób zainteresowanych lotnictwem, ale wszystkich ludzi żądnych mocnych wrażeń…

Bölkow to dwusilnikowy, lekki śmigłowiec, który ma sztywny wirnik – bez żadnych przegubów. Przez to jak jest skonstruowany i dzięki jego piaście, jest w stanie wykonywać rzeczy dla innych helikopterów nieosiągalne - akrobacje. To rozwiązanie jest stosowane tylko w nim i niektórych Eurocopterach, jednak one są cięższe”. W helikopterach o tradycyjnie skonstruowanym wirniku, przy niektórych figurach łopaty mogłyby obciąć ogon.

„Śmigłowiec daje wolność. Ponadto Bölkowem można zrobić prawie wszystko to, co zrobi samolot, a oprócz tego wylądować gdzie się chce, latać jak się chce... Samolot nie wyląduje na polanie w lesie, nie powisi metr nad ziemią. Śmigłowcem latam tak jak myślę - jeśli akurat chce się cofać, lecieć w lewo, albo robić obroty wokół nosa, to je robię. Samolotem się nie da”.

Choć zakup helikoptera to świeża sprawa, na ten rok Marysia zaplanowała już kilka pokazów. Będzie nam przyjemnie oglądać występ Marii Muś na podkarpackim niebie.

Maria Muś2 Maria Muś

 ORGANIZATORZY:  PARTNERZY:

marszalek herb DF plakat WWW HQ StW DF plakat WWW HQ Zlsz                                 ASW

 

fepr pl podk ueefsi MALE

 

Copyright © 2019 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie