header2019


FBCS Sobienie2018 FM 00141A jeśli podczas pokazów na niebie zobaczycie samoloty w biało – czerwonych barwach to prawdopodobnie będzie to występ w wykonaniu pilotów zrzeszonych w Fundacji Biało – Czerwone Skrzydła. Ich przedstawiciele oprócz występu na niebie, szykują również jedną ze swoich maszyn na wystawę statyczną.

Poniżej kilka ważnych informacji o Fundacji i o sprzęcie, na którym latają piloci zrzeszeni w Fundacji:

Informacje o TS-11 Iskra:

TS-11 „Iskra” to samolot szkolno-treningowy, produkowany przez "PZL Mielec" zaprojektowany przez zespół pod kierunkiem Tadeusza Sołtyka (stąd oznaczenie TS). Jest to pierwsza polska konstrukcja lotnicza napędzana silnikiem odrzutowym.

Pomimo niewielkich wymiarów Iskra ma ogromną pomoc, która pozwala jej osiągnąć prędkość przelotową 600km/h oraz prędkość wznoszenia 14.8m/s. Jej pułap to 11 000m, a zasięg to aż 1200km.

TS-11 „Iskra” bis D latająca w barwach Fundacji Biało-Czerwone Skrzydła została odkupiona od Sił Powietrznych, pozbawiona wyposażenia wojskowego i uzbrojenia, a następnie odrestaurowana i dostosowana do lotów cywilnych z rejestracją SP-YBC. Na uwagę zasługuje fakt, że jest to jedyny cywilny egzemplarz TS-11 latający w Europie, a pilot pokazowy – Tadeusz Zaworski, spędził za sterami samolotów odrzutowych ponad 1500h. Iskra prezentowała się już na wielu pokazach lotniczych w Polsce i za granicą, a jej pokaz zawsze wzbudza duże emocje wśród wszystkich oglądających ewolucje w powietrzu.

Informacje o 3AT3 Formation Flying Team:

Aero AT-3 to dwumiejscowy samolot produkowany w Polsce, a jego główne założenia to loty turystyczne i szkoleniowo-treningowe. Maszyna produkowana jest od 2002 roku i posiada moc 100KM. Maksymalna prędkość to 220km/h, prędkość wznoszenia to 4.6 m/s, a zasięg to ponad 700km. Samolot ma świetne właściwości lotne – rozbieg to tylko 145m, a dobieg to 200m. Kokpit, zależnie od wersji, może być wyposażony w najnowszą awionikę glass cockpit, a także systemy do wytwarzania dymu. Znakomita konstrukcja oraz produkowanie w Polsce sprawia, że jest to świetny samolot zarówno do nauki pilotażu, jak i latania akrobacyjnego, czego przykład możemy podziwiać w zespole 3AT3 Formation Flying Team.

Zespół 3AT3 Formation Flying Team powstał w 2009 roku i gościł już na wielu pokazach nie tylko w Polsce, ale także w całej Europie. Wszyscy piloci to doświadczone osoby w lotach na wielu typach samolotów oraz z bardzo dużym nalotem. Można śmiało powiedzieć, że jest to najbliżej latająca formacja w Polsce – odległości między samolotami wynoszą 1-2 metry. Pomimo tego, że AT3 to mały i niepozorny samolot, świetnie nadaje się on do lotów w szyku i pokazowych udowadniając, że nawet tak mała maszyna może przedstawić niesamowitą wiązankę figur.

 

 ORGANIZATORZY:  PARTNERZY:

marszalek herb DF plakat WWW HQ StW DF plakat WWW HQ Zlsz                                 ASW

 

fepr pl podk ueefsi MALE

 

Copyright © 2019 Urząd Marszałkowski Województwa Podkarpackiego w Rzeszowie